gry do pobraniaPrehistoryczny spin-off serii Far Cry na komputery PC i inne platformy, zrealizowany w konwencji pierwszoosobowej gry akcji z pierwiastkami survivalowymi. Eksplorujemy otwarty świat, walczymy z członkami wrogich plemion, polujemy na dzikie zwierzęta, trudnimy się rzemiosłem etc. Far Cry Primal na komputerach PC to pierwszoosobowa gra akcji, stanowiąca pełnowymiarowy spin-off sandboksowego cyklu Far Cry, zapoczątkowanego w 2004 roku przez znane później z serii Crysis studio Crytek. Począwszy od kolejnej odsłony serii, tj. Far Cry 2, pieczę nad marką objęło studio Ubisoft Montreal, odpowiedzialne za trzy kontynuacje. Oprócz pełnoprawnych części Far Cry, od czasu do czasu otrzymywaliśmy także produkcje poboczne, np. Far Cry 3: Blood Dragon, będący pastiszem filmów science-fiction z lat 80. Odskocznię stanowi też opisywany tytuł, który przenosi graczy w zupełnie nowe, prehistoryczne realia.

Akcja Far Cry Primal przenosi graczy do epoki kamienia łupanego, około 10 tysięcy lat przed naszą erą, i toczy się w pięknej, aczkolwiek śmiertelnie niebezpiecznej fikcyjnej krainie Oros. Ukształtowała się ona kilka tysięcy lat wcześniej na skutek cofnięcia się lądolodu po ostatnim zlodowaceniu Ziemi, dzięki czemu oferuje spore zróżnicowanie krajobrazu – od zielonych lasów po bagna i obszary pokryte śniegiem. W grze wcielamy się w prehistorycznego myśliwego imieniem Takkar, który wraz z kilkoma podobnymi sobie łowcami rusza na poszukiwanie reszty swojego plemienia. Grupa zostaje jednak zaatakowana przez tygrysa szablozębnego, a Takkar jako jedyny uchodzi z życiem. Od tego momentu bohater zdany jest wyłącznie na siebie, w krainie zamieszkanej przez agresywnych tubylców i śmiertelnie niebezpieczne zwierzęta. A ponieważ w prehistorycznej dziczy samotny myśliwy stanowić może łakomy kąsek dla pierwszego napotkanego drapieżnika, podstawowym celem Takkara staje się uformowanie nowego plemienia i zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz warunków do rozwoju.

Far Cry Primal oficjalny trailer gry

Pod względem mechaniki, Far Cry Primal w wersji na platformę PC Windows oferuje wszystkie charakterystyczne elementy swych poprzedniczek, jednak z uwagi na zupełnie inne realia, w jakich osadzona została rozgrywka, poszczególne akcenty rozłożone zostały tu w nieco inny sposób. Zabawa toczy się w rozległym otwartym świecie, w którym oprócz podstawowych misji fabularnych na graczy czeka cała masa nadobowiązkowych zadań oraz wyzwań, wrogich przyczółków do wyjścia, ukrytych znajdziek a niebezpiecznych gatunków stworzeń, na które pozostaniemy musieli polować. Również w poprzednich odsłonach serii Far Cry, twórcy skupili się przede wszystkim na dostarczeniu pełnej swobody czynienia oraz wielu opcjonalnych sposobów realizacji służby. Dzięki temu w walce znajdą coś gwoli siebie zarówno amatorzy czystej akcji, i gracze preferujący skradanie się oraz aplikacja bardziej wysublimowanych koncepcji.

Arsenał nie widnieje tu może przede wszystkim bogaty, ale wszystka broń ma swe zastosowanie. Do tego sięgają pułapki i nieco rodzajów bomb, jakie przydają się, jak któryś wartownik zadmie w róg a przywoła kolegów spośród okolicy. Jest się czym bawić, i dzierżąc wielką maczugę aż chce się wskoczyć w centrum bijatyki i łamać czaszki. Poprzednio, jak skradanie nie prowadziło, zabawa często zmieniała się w nie bardzo porywającą strzelaninę. Aktualnie zmienia się w mordobiję. Dziką, brutalną („podkręcono” efektowność egzekucji), pierwotną. Ładnie pasuje to do zakresu świata, w jakim jesteś albo łowcą, albo zwierzyną. Dociekać to wyraźnie, od pierwszych minut gry. Oros nie oddaje swoich surowców każdemu. Trzeba nieustannie kontrolować otoczenie i mierzyć siły na zamiary, bo gdy polujemy na jednego zwierza, inny w tym samym czasie może się na nas zasadzać. Poręczna minimapka pokazuje zagrożenia, ale czasem bywa za późno na reakcję i lądujemy z twarzą w błocie, powaleni skokiem pumy, która jest już gotowa do kolejnego ataku. Oczywiście takie rzeczy zdarzały się też w poprzedniczkach, ale tam wraz z rozwojem bohatera przyroda była coraz mocniej redukowana do roli tła. Coś tam biegało, ale kogo to interesowało gdy leciałem swoją lotnią z granatnikiem.

W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu, w Far Cry Primal większego znaczenia nabrał system rzemiosła. W prehistorycznych realiach gry wszelką broń i inne przydatne akcesoria musimy bowiem wytworzyć sobie sami, korzystając z szerokiej gamy surowców, takich jak różne rodzaje kamieni czy roślin oraz kości i skóry zwierząt. Do dyspozycji graczy oddano maczugi, dzidy, łuki, noże i inne odmiany prymitywnego oręża, zaś niezwykle istotnym elementem rozgrywki uczyniono ogień, który nie tylko pełni kluczową rolę w przetrwaniu, ale daje również szereg opcji taktycznych (np. odstraszanie zwierząt w taki sposób, by wpadły na wrogie plemię). Wynikający z realiów gry brak jakichkolwiek pojazdów rekompensuje możliwość dosiadania różnych gatunków zwierząt, dzięki czemu możemy przemierzać krainę Oros znacznie szybciej i sprawniej, niż na piechotę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFar Cry 3
Następny artykułFar Cry 5
Skygames
Publikacje na temat gier komputerowych, konsolowych a także nt gier mobilnych i wiele innych. Najlepsze gry do pobrania na PC najpopularniejsze ostatnich lat, w które naprawdę warto zagrać. Na stronie Sky-Games znajdziesz również recenzje gier, dodatków do gier, akcesoria dla graczy a także programy i sztuczki wspomagające udaną rozgrywkę multiplayer i nie tylko.