gry do pobraniaZałożenia Minecrafta są niezwykle proste – trafiamy do świata generowanego losowo, który w całości zbudowany jest z sześcianów. Każdy element mapy, między innymi – ziemia, piach, głaz, żwir, drzewo, ba liście – istnieją stworzone z pokrewnych sześcianów i spośród każdego elementu zdołamy coś stworzyć. Zbieramy drewno, aby przyrządzić patyk, następnie nieco patyków pozwala mnie na tworzenie odmiennych przedmiotów, następnie odmiennych, innych, innych a jeszcze innych. Na przestrzeni każdej przygody naszym zadaniem jest podnoszenie i w adekwatny sposób wykorzystywanie materiałów, które znajdują się w bogatych miejscach na karcie. A należy tam zaznaczyć, że w ciągu niektórymi minerałami jesteśmy zobligowani się nachodzić – czasami po mnóstwa górach i dolinach, a czasami penetrując w sam bałwan ziemi.
Przestrzeń, w jakiej porusza się gracz, to losowo generowana mapa, zbudowana spośród foremnych bloków liczby kartonu po telewizorze (takim w matkom, z kineskopem). Everyman blok to 1 jednostka budulca – ziemia, żwir, piasek, kamień, drewno, czarne złoto itd. Wspomniana obszar to wycinek lądu; czasem archipelag, kiedy indziej pustkowie, a coraz innym gęsty las. Górska kraina, doliny, rzeki a jaskinie – całokształt zbudowane z wspomnianych bloków. Mimo licznych gabarytów jednego apartamencie bez większego trudności gra jest w stanie przyrządzić interesujący wizualnie a bogaty w zasoby świat. Mimo losowego rozmieszczenia wszystkie pracownika budulca znajdują się w logicznych układach, tj. ziemia przykrywa pokrywę żwiru, pod jaką kryje się głaz, a jeszcze dokładniej ruda węgla azali żelaza. Wyprawa platforma obywatelska diamenty oznacza obniżenie w głąb kopalni, a drzewo macie zawsze w zasięgu ręki, bo na powierzchni.
Świat „Minecrafta” zbudowany jest z foremnych bloków nie tylko z tego względu, że tworzy to ciekawy estetycznie obraz. „Minecraft”, jak sama nazwa wskazuje, stawia na kopanie i wytwarzanie. Nie ma scenariusza, nie ma postaci niezależnych, nie ma żadnego narzuconego celu. „Minecraft” to wielka piaskownica, w której to gracz wybiera sobie wyzwania lub zwyczajnie kopie i stawia kolejne bloki ku własnej uciesze. Pierwszym pomysłem, który pojawia się w głowie gracza, jest oczywiście zapewnienie sobie schronienia. Niczym Robinson Crusoe zabieramy się do konstruowania mniejszego lub większego domu. Zaczynamy od zdobycia elementarnych surowców: ziemi i drewna, do których wydobycia nie potrzeba żadnych narzędzi. Po 10 minutach mamy już pierwszą lepiankę. Szybko jednak okazuje się, że dom mógłby być większy i, najlepiej, wykonany z kamienia. By wydobywać kamienie, niezbędne jest skonstruowanie kilofa (rycie w kamieniu rękoma to syzyfowa praca). Konstruujemy więc kilof z zebranego drewna i powtarzając proces, budujemy dom z kamienia. Ten jest zdecydowanie lepszy, ale byt nam mówi, iż mógłby być coraz lepszy, gdyby proch okna z wstawionymi szybami, cztery pomieszczenia, kominek, łóżko a basen. Taki bieg rozumowania oznacza, iż wpadliście w uzależnienie „Minecrafta”. To stała chęć powiększania, ulepszania i zastępowania powszechnych materiałów tymi rzadszymi i luksusowymi pcha Was do późniejszego pracy. Postęp w kategorii budulca dzieje się równolegle spośród rozwojem narzędzi: drewniane zastępują kamienne, ów z kolei metalowe, i na końcu diamentowe, jakie łatwiej zgubić, aniżeli zniszczyć. Puste pokoju zaczynają się napełniać meblami i odmiennymi elementami, które mają uatrakcyjnić nam pobyt w naszym domu. Błyskawicznie więc rozgrywka rozpoczyna się dzielić na dwa etapy: ekstrakcja i budowę, jakie przeplatają jedynie luki na konstrukcję innowacyjnych narzędzi.
Miażdżącym plusem gry jest prądnica świata, który regularnie, w miarę jego eksploracji, tworzy kolejne dystrykty, bazując na mianowanych wcześniej segmentach. Znajdziemy tu nie tylko odmienne strefy klimatyczne azali ciągnące się kilometrami podziemia, ale a urokliwe, często zapierające dech masywy górskie, a wszystko owo niepowtarzalne i wyłączne w swoim modela. To zabawne, aliści pamiętam chyba dowolną krainę i dowolną kryjówkę z kilkunastoma, które miałem utarczkę stworzyć, od gdy gra została otworzona szerszej publice. Acz nie jestem klientem budowniczego i decyzję ukryte z pozornie loki, które w jak najmniejszym stopniu w otoczenie, owo moje podejście ani ani nie umniejszało uciechy czerpanej z obcowania z Minecraftem. Niczym nieskrępowana wolność działania to niezaprzeczalna siła tej produkcji.

Poza malowniczymi krajobrazami bardzo dobre wrażenie robią również olbrzymie podziemia, które potrafią być prawdziwą plątaniną korytarzy, stanowiącą wyzwanie dla naszego zmysłu orientacji. Podobnie jak w Skyrimie – każda napotkana jaskinia wywołuje natychmiastową chęć jej zwiedzenia i „wybija” nas z aktualnego zadania, zabierając godzinę czy półtorej. Na zachęcające groty trafiamy co chwilę, ale ekipa Mojang zadbała, aby ich eksploracja nigdy nas nie nudziła. Przy odrobinie szczęścia odkryjemy również monumentalne kratery czy opuszczone kopalnie, w których trujące pająki z upodobaniem plotą swoje sieci. Warto wspomnieć o wychodzącym w takich chwilach na pierwszy plan udźwiękowieniu, stwarzającym wiele okazji do „podskoków” na fotelu, kiedy to zombie czy inny creeper zaszepczą nam do ucha w najmniej spodziewanym momencie. Ogromna swoboda w tworzeniu własnych obiektów sprawia, że to my jesteśmy kreatorami tej gry. Nie mamy tutaj narzuconej żadnej misji, nie trapi nas jakakolwiek fabuła – to gracze muszą stworzyć sobie zadania, wyznaczyć prace domowe, acz właśnie w tym miejscu wydaje się cały geniusz tejże produkcji. Każdy zaciekawiony w prosty badania odnajdzie się w poniższym chaosie. Mając aktualnie odrobinę kamieni, cokolwiek drewna możemy rozważyć o stworzeniu początkowych budowli – ano budowli, bo dopiero co o swoje osobiste M1 powinniśmy zatroszczyć się na samym zarania. Gdy mamy granicy – a przypominam, że wszystko budujemy z sześcianów – to dołożyć drzwi, łóżko, i gdy komuś zamarzy się pokój z antresolą, tworzymy niezbędną drabinkę.

Minecraft oficjalny trailer gry

To, co sprawia, że Minecraft jest wyjątkowy, to jego konstrukcja, zbiór leżących u samych podstaw założeń. Programiści tak naprawdę zdefiniowali szereg zachowań – relacji występujących między obiektami – pozostawiając w rękach gracza sam proces twórczy i odkrywanie możliwych, nieokreślonych przecież wcześniej kombinacji. Dość wspomnieć o oddziaływaniu wody na otoczenie i opracowanych przez społeczność, bazujących na niej maszynach.

Windy wykorzystujące wodospady i łodzie czy systemy sztucznych kanałów pełniących rolę „taśm” transportowych – to tylko ułamek z wymyślonych do tej pory tworów. Generalnie tak samo sprawy mają się z każdym mechanizmem dostępnym w grze. Mojang wprowadza tłoki (swoją drogą – jeden z pomysłów zapoczątkowanych przez społeczność), a po chwili fani zaczynają wykorzystywać je do automatyzacji upraw, dwukierunkowych wind czy też konstruowania ukrytych przejść.

Zresztą – temat mechanizmów zasługuje na nieco więcej uwagi. Wystarczy bowiem trochę bardziej zgłębić zagadnienie, aby odkryć niesamowitą wręcz złożoność, jaką oferuje stworzona w grze część elektroniczna z bramkami logicznymi, przekaźnikami i pseudodiodami na czele. Przy odrobinie samozaparcia i smykałce technicznej każdy być może stworzyć własny odpowiednik kalkulatora, wyświetlacza, ba – działającego procesora! Oczywiście, jeśli takie zabawy nas nie pociągają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się jedną z innych aktywności.

W wszelkiej chwili, dzięki układowi kreacji przedmiotów (bazującym na wytworzonych już lub pozyskanych na różnych etapach walki dobrach), możemy uformować odpowiednie narzędzia a wcielić się jak też w górnika, cieślę, rybaka, podróżnika, architekta czy kucharza. Minecraft to w zasadzie fabrykacja dla wszystkich – załączając Creative w ten tytuł mają prawo zagrać najmłodsi, albowiem od samego zarania dostajemy wszystkie niezbędne składniki do zabawy, a na drodze do zabawy nie przydarzą nam się niespodzianki świetnej. Ten badania jest przeznaczony aż do kreatywnych budowlańców, albowiem naszym zadaniem widnieje wyłącznie budowanie! A starsi, bardziej doświadczeni gracze, mogą odważyć się, ustawić trudniejszy ilość rozgrywki i załączyć tryb Survival. Tu każdej nocy spośród ciemnych jaskiń występują jeszcze ciemniejsze potwory – pająki, kościotrupy, zombie, creepery – które posiadają ale wręcz jedno zadanie: odkryć gracza i zjechać jego sześcienny cztery litery. Nikt nie adoruje przyglądać się maszkarom, dlatego szybko tworzymy biała broń, zbroję, hełm a lecimy ku przygodzie. Nie będzie tam dla nikogo niespodzianką, że z wszystkich obrzydlistwa wypadają bogate surowce, z jakich następnie możemy aranżować nowe rzeczy. Tu nic się nie marnuje!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMy Summer Car
Następny artykułJust Cause 3
Skygames
Publikacje na temat gier komputerowych, konsolowych a także nt gier mobilnych i wiele innych. Najlepsze gry do pobrania na PC najpopularniejsze ostatnich lat, w które naprawdę warto zagrać. Na stronie Sky-Games znajdziesz również recenzje gier, dodatków do gier, akcesoria dla graczy a także programy i sztuczki wspomagające udaną rozgrywkę multiplayer i nie tylko.