gry do pobraniaW ostatnich latach Konami tworzyło PC-towe edycje kolejnych odsłon serii Pro Evolution Soccer, które ani nie były tym, co otrzymywali posiadacze konsol Xbox 360 i PlayStation 3, ani tym, co użytkownicy PlayStation 4 i Xboksa One. Zamiast tego dostarczano większość elementów rozgrywki znanych z nowszego sprzętu i grafikę, której bliżej było do past-genów. Pro Evolution Soccer 2018 przełamało ten dziwny trend i oferuje w wersji na PC-ty doznania oraz technologię bardzo zbliżoną do tego, z czym mamy do czynienia na najnowszych maszynach spółek Sony i Microsoft. Ponadto tylko w wersji na „blaszaki”, PS4 i XOne gracze otrzymali edycję FC Barcelona, w jakiej znajdują się agenci (do wykorzystania m. in. w myClub) a wirtualna waluta.
Pro Evolution Soccer 2018 w wersji na platformę PC Windows to rozwinięcie planów zastosowanych w zeszłej odsłonie. Deweloperzy spośród Konami wprowadzili architektura Real Touch+, odpowiadający za kontrolowanie piłki przez zawodników. Acz był on aktualnie dostępny wcześniej, owo teraz system pobiera pod uwagę bez liku części ciała zawodników, czemu na boisku oglądamy zróżnicowane animacje przy odbiorach dzięki, główkowaniu, dryblowaniu itd. Kolejnym polepszeniem jest modyfikacja tempa gry. Została białogłowa nieco spowolniona, aby uczynić zabawę cokolwiek bardziej realistyczną. Co więcej doczekaliśmy się strategicznego dryblingu, dającego sporzej możliwości kontrolowania piłki oraz ulepszonych stałych fragmentów gry (rzuty wolne i karne).
Gdy pojawiła się obecna generacja konsol, PES przeszedł na dziewiczy silnik graficzny, nabyty z Metal Gear Solid V. Z tego powodu otrzymaliśmy wiele ważnych zmian w walce, a każda dodatkowa odsłona japońskiej partii to stopniowa nowoczesność. Co roku Konami szlifuje i przykłada nowe elementy. W efekcie PES 2018 robi naprawdę doskonałe wrażenie.
Najmocniejszą stroną Pro Evolution Soccer 2018 jest ani chybi warstwa rozgrywki. Twórcy zaimplementowali do tegorocznej odsłony udoskonalony architektura Real Touch+, którego wcielenie zauważamy już po odpaleniu pierwszego meczu nowe. Zawodnicy nie istnieją ograniczeni do przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stawki, często gaszą futbolówkę piętą albo zajmują ja kolankiem, ażeby móc błyskawicznie kontynuować drybling. Bardziej techniczni piłkarze są w stanie zagrać piłkę w ekwilibrystyczny sposób. Tyczy się to również sztucznej inteligencji. Kilkakrotnie byłem zaskoczony niekonwencjonalną akcją przeciwników i strzałem oddanym w jakiś kosmiczny sposób. Jednakże błędy w szeregach defensywy rywali nie zdarzają się zbyt często. W Pro Evolution Soccer 2018 musimy mieć pomysł na grę. Jeżeli przez kilka akcji z rzędu będziemy opierać je na środkowym napastniku to gra automatycznie podwoi na nim krycie. Jeżeli będziesz wyprowadzał kontratak ciągle przez bocznego obrońce to gra odetnie partnerów do rozegrania piłki. Defensorzy zarządzani przez komputer czasem wykazują się niezłym sprytem. Gdy szedłem z kontrą trzech na dwóch, rywale stopniowo cofali się do swojej bramki, dając mi miejsce do dryblingu, ale pilnując uważnie kolegów z drużyny, abym nie mógł wypuścić ich na sytuację sam na sam z bramkarzem.
Wizualnie tegoroczna część prezentuje się bez zarzutu. Ładne stadiony, świetna animacja ruchów piłkarzy czy fotorealistyczne twarze gwiazd. Usprawniono oświetlenie, co widać szczególnie na stadionach oraz powtórkach. Cieszy także fakt, że w końcu oprawa wizualna wersji PC nie odbiega od edycji dedykowanej konsolom PS4 oraz Xbox One.

PES 2018 oficjalny trailer gry

Poprawie uległa również prezentacja meczów. Widać piłkarzy stojących w tunelach i rozmawiających ze sobą, dodano wiele nowych animacji, które upodobniają mecze do tego, co widzimy w telewizji. Niemniej, choć zrobiono pierwszy krok we właściwym kierunku, to jest jeszcze wiele do poprawienia. Konkurencyjna FIFA wciąż wyprzedza PES-a w tym aspekcie. Podobnie wygląda kwestia powtórek, które w pewnym stopniu również uatrakcyjniono.

Część jest bardzo efektowna i w dynamiczny sposób ukazuje minioną akcję. Niestety jednak większość to nudne i pozbawione polotu filmiki pokazywane z oddalonych kamer. Choć wykonano krok w dobrym kierunku, to ponownie produkcja EA spisuje się tu lepiej. Dostępne tryby gry nie uległy znaczącej zmianie. Trzon zabawy stanowi sieciowy tryb myClub, do złudzenia przypominający konkurencyjny FIFA Ultimate Team. Tryb polega na prowadzeniu własnej, początkującej drużyny w kolejnych dziesięciomeczowych sezonach. Poprzez rozgrywane mecze – zarówno z żywym przeciwnikiem, jak i sztuczną inteligencją – budujemy coraz mocniejszą drużynę i coraz bardziej wzmacniamy zgranie między piłkarzami. To z kolei skutkuje lepszymi wynikami i awansami do wyższych lig. Nowych zawodników kupujemy za zebrane w meczach punkty. Podczas transakcji następuje losowanie jednego futbolisty spośród białych, srebrnych, złotych i czarnych piłek symbolizujących klasę piłkarza. Od losowania zależy, czy trafi nam się Messi, czy typowy ligowy średniak. Sam tryb nie uległ większym uprawnieniom, niemniej rozbudowano system skautingu oraz dodano opcję kooperacji. Oprócz klasycznych trybów gry, jak np. prowadzenie wybranej drużyny przez cały sezon, doszło także kilka nowości. Doczekaliśmy się sieciowego co-opa dla dwóch i trzech osób. Powrócił też Random Selection Match, wyposażony w nowe funkcje. Zabawa w nim polega na wskazaniu kilku drużyn, z których następnie gra w losowy sposób wybiera zawodników do naszego mieszanego zespołu. Nie brak także zmian w trybie Master League – w grze pojawiły się przedsezonowe turnieje czy też większa liczba ruchów transferowych.

Pro Evolution Soccer 2018 oferuje ładniejszą oprawę graficzną niż wcześniejsza część. Studio Konami wykorzystało technologię Real Capture, dzięki czemu na ekranie oglądamy bardziej realistycznie poruszających się zawodników. Ponadto ich modele zostały zmienione – są teraz dużo bardziej dopracowane; stroje dopasowano lepiej, a w przypadku drużyn współpracujących z deweloperem (np. FC Barcelona) zatroszczono się, by do gry przeniesiono tatuaże piłkarzy. Do tego doszły lepiej wyglądające stadiony, dokładniej odwzorowana murawa oraz lepsze oświetlenie podczas meczów rozgrywanych w środku dnia i wieczorem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlayerUnknown’s Battlegrounds
Następny artykułOverwatch
Skygames
Publikacje na temat gier komputerowych, konsolowych a także nt gier mobilnych i wiele innych. Najlepsze gry do pobrania na PC najpopularniejsze ostatnich lat, w które naprawdę warto zagrać. Na stronie Sky-Games znajdziesz również recenzje gier, dodatków do gier, akcesoria dla graczy a także programy i sztuczki wspomagające udaną rozgrywkę multiplayer i nie tylko.