gry do pobraniaFar Cry 3 to trzecia część przełomowej serii pierwszoosobowych shooterów, którego pierwsza część stanowiła niezwykle udany debiut studia Crytek. Kolejne dwie edycje, w tym także „trójka” powstały natomiast za sprawą ekipy Ubisoft Montreal. Głównym bohaterem Far Cry 3 jest niejaki Jason Brody. Facet trafia całkowicie sam na krawędź znanego nam świata, na z pozoru bezludną tropikalną wyspę, która z godziny, na godzinę zamienia się w prawdziwe piekło. W dziczy musi stanąc do walki o życie, korzystając z wszystkiego co nawinie mu się pod rękę, a celem jest oczywiście ucieczka. Na tym jednak fabuła się nie kończy. Podczas rozgrywki odkrywamy bowiem wiele wątków pobocznych, a te zdradzają kolejne fragmenty pozornego raju. Jako że Far Cry 3 jest grą typu sandbox, gracz nie jest ograniczony do podążania wcześniej ustalonymi ścieżkami. Musi samodzielnie znaleźć drogę prowadzącą do zamiarze i zdecydować azali ma ochotę bić się otwarcie, czy być może woli poruszać się bezszelestnie i identycznie cicho eliminować oponentów.
Gracze wcielają się w Jasona Brody’ego, którego wakacje były przerwane w barbarzyński sposób i w konsekwencji nieszczęśliwego skoku ze spadochronem ląduje na wyspie, opanowanej dzięki psychopatycznych piratów. Na domiar złego, w niewoli zostaje grupa jego przyjaciół, a wszędzie w koło roi się od chwili pozbawionych skrupułów a niezbyt stabilnych psychicznie morderców. By ochronić swoich bliskich a wydostać się z owego przeklętego miejsca Jason będzie musiał błyskawicznie nauczyć się zabijać.

Far Cry 3 owo pierwszoosobowa strzelanka. Gros czasu spędzamy dlatego na eliminowaniu napastników wszelkimi dostępnymi technologiami. Tym, co zauważą tę grę od chwili większości konkurencyjnych FPS-ów jest swoboda czynienia. Poziomy mają na ogół strukturę otwartą a pozwalają graczom na samodzielne wybranie koncepcji. Możliwe jest podobnie jak ciche pozbawianie autopsji przeciwników, jak i frajda w stylu Rambo, gdzie z okrzykiem na ustach a karabinem w rączkach wpadamy w już sam środek obozu nieprzyjaciela. Ciekawym elementem widnieje również uproszczony architektura RPG. Za ewolucja w kampanii nagradzani jesteśmy punktami praktyki, za które następny kupujemy nowe kwalifikacje, przypisane do 3 ścieżek rozwoju: czapli, pająka i potentata. Każda z nich nagradza inny bieg eliminacji przeciwników a ułatwia eksplorację archipelagu. Dodatkiem do walki solowej jest multiplayer, za który cierpi Ubisoft Massive, szwedzkie studio znane ze świetnych strategii czasu rzeczywistego (np. Ground Control, World in Conflict). Producent postawił na łatwą w odbiorze rozgrywkę, scenariusze wymagające zaliczania konkretnych celów i rozbudowany system rozwoju. W jednym z trybów zabawy każda z drużyn musi podpalić zasoby przeciwnika, co zupełnie zmienia sytuację na polu walki. Ciekawym uzupełnieniem jest także minikampania kooperacyjna, gdzie maksymalnie czterech graczy stara się przetrwać 6 liniowych misji, o rosnącym stopniu trudności.

Wybory w Far Cry 3 odgrywają bardzo ważną rolę. Jak na shooter przystało, dysponujemy szeroką gamą uzbrojenia. Zaczynając na pistoletach i maczetach, przez karabiny i strzelby, na wyrzutniach i granatnikach kończąc. Przeciwnik jest równie dobrze wyposażony, a w związku z tym, każda potyczka stanowi nie lada problem. Konieczne jest strategiczne myślenie i planowanie. Platformami docelowymi, podobnie jak w przypadku dwójki są konsole Xbox 360 i PlayStation 3 oraz komputery PC. Oznacza to, że Far Cry 3 oferuje graficzne doznania na poziomie słynnego poprzednika. Mamy interaktywne środowisko, na które możemy wpływać przy pomocy posiadanej broni, jak również wysokiej jakości tekstury oraz wiele efektów specjalnych. Zabawa przebiega nie tylko na piechotę, lecz również za kierownicą różnych pojazdów. Swobodna rozgrywka stanowi jeden z kluczowych elementów projektu.

Far Cry 3 oficjalny trailer gry

Głównym bohaterem gry jest niejaki Jason Brody – młody, pochodzący z dobrej i nadzianej rodziny, chłopak, który dziwnym zbiegiem okoliczności ląduje w rękach psychopaty zwanego Vaas, kontrolującego wszystko co dzieje się na tropikalnej wyspie Rook. Historia ukazuje nam protagonistę jako zwykłego gówniarza (wybaczcie kolokwializm), który musi się znaleźć w niesamowicie niebezpiecznej i nietypowej sytuacji. Vaas, o którym wcześniej wspomniałem, porwał jego oraz towarzyszących mu znajomych i rodzinę, celem wyciągnięcia jakiegoś sowitego okupu.

Nie wszystko idzie wedle jego planu, a protagonista wymyka mu się z rąk. Od tej pory stara się znaleźć zaginionych kompanów, a następnie uciec z tego „raju” gwoli turystów. Opowieść, acz w sumie stosunkowo linia, pełna jest kolorytu, ciekawych, genialnie zarysowanych, postaci, intrygujących dialogów oraz świetnie przeprowadzonych scenek przerywnikowych. Na prowadzeniu wszystkiego znajduje się awans mentalny Jasona. Wszystkie kolejne zabójstwo cokolwiek go zmienia, i w rezultacie, z cieniasa, jakim jest najpierw, przemienia się w prawdziwego… no dopiero co, w kogoś! Nie chciałbym zbytnio spoilerami rzucać. Wiedzcie ale wręcz, że Far Cry 3 porusza ciąg głębokich kwestii, i moralność ma niebanalne znaczenie. Far Cry 3, podobnie jak dwie poprzednie edycje widnieje tzw. sandboxem. Dostajemy więc ogromny (może bardziej pasuje istotnych rozmiarów) świat, jaki możemy prawie absolutnie dowolnie przemierzać, podobnie jak w poszukiwaniu materiałów, przeciwników, jak i dodatkowych skrawków fabuły. Szpila nie jest albowiem tylko shooterem. Ano duży nacisk położono na tło obserwowanych wydarzeń, w tym dodatkowo historię wyspy, na której toczy się cała przygoda. Ano właśnie, przygoda – słowo klucz, o którym warto pomnieć. Inaczej dużo stracicie. Rook to arkana, zapierające dech w piersiach widoki a mnóstwo miejsc aż do zwiedzenia, zdałoby się więc czynić owo jak najczęściej.
Trzeci słynnej serii Far Cry, będąca strzelaniną z widokiem FPP, wyprodukowaną przez Ubisoft Studios. Gracze wcielają się w Jasona Brody’ego, który w konsekwencji nieszczęśliwego skoku ze spadochronem ląduje na wyspie, opanowanej dzięki psychopatycznych piratów.

Far Cry 3 owo trzecia odsłona renomowanej serii pierwszoosobowych strzelanin, w których przemierzamy otwarty świat a bierzemy udział w zróżnicowanych starciach spośród grupami inteligentnych napastników. Za produkcję cierpi, podobnie jak w przypadku części drugiej, studio Ubisoft Montreal, choć tym razem pomagały mu także zespoły Ubisoft Shanghai, Massive Entertainment oraz Ubisoft Reflections. Podsumowując, Far Cry 3 to świetna strzelanka sandboxowa, w której liczy się nie tylko strzelanie, ale również eksploracja, kreatywne myślenie oraz, co najważniejsze, fabuła. Dobrnięcie do finału zabiera mniej więcej 18-20 godzin, ale po przejściu całej opowieści nadal jest co robić, głównie ze względu na nieliniowość oraz otwartość świata. Każda kolejna sesja to nowe doznania, nieodkryte wcześniej tajemnice oraz fantastyczne kreacje bohaterów. Nie porywałbym się na określenia w stylu, najlepsza strzelanka ostatnich lat, ale muszę przyznać, że już dawno tak dobrze się nie bawiłem. Serdecznie polecam, szczególnie jeśli macie dość opowieści o super bohaterach, ratujących świat przed kolejnymi pokoleniami płaskich jak deska i prostych jak cep terrorystów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFallout 4
Następny artykułFar Cry Primal
Skygames
Publikacje na temat gier komputerowych, konsolowych a także nt gier mobilnych i wiele innych. Najlepsze gry do pobrania na PC najpopularniejsze ostatnich lat, w które naprawdę warto zagrać. Na stronie Sky-Games znajdziesz również recenzje gier, dodatków do gier, akcesoria dla graczy a także programy i sztuczki wspomagające udaną rozgrywkę multiplayer i nie tylko.