gry do pobraniaKolejna część niezwykle popularnej serii gier opowiadających o światku przestępczym, tym razem rozgrywająca się w tytułowym Vice City. Akcja toczy się w latach 80-tych XX wieku i umiejscowiona jest w fikcyjnym mieście wzorowanym na Miami. Gra oferuje duży otwarty świat, po którym możemy się poruszać na piechotę lub pojazdami oraz masę różnorodnych zadań do wykonania. Grand Theft Auto: Vice City to kolejna część niezwykle popularnej serii gier opowiadających o światku przestępczym, a mówiąc dosłownie, swoistego rodzaju rozwinięcie części poprzedniej – Grand Theft Auto 3. Akcja toczy się w latach 80-tych XX wieku i umiejscowiona jest w nowym mieście Vice City, do którego Tom Vercetti (czyli gracz) zostaje wysłany przez Sonny’ego Forelli, aby zrobić „porządek” z tamtejszymi gangami, kubańskimi gangsterami i skorumpowanymi glinami.
Podobnie jak poprzednie odsłony serii, GTA: Vice City jest grą akcji osadzoną w otwartym świecie. Fabułę pchamy do przodu wykonując kolejne misje przydzielone nam przez szemranych pracodawców, w wolnych chwilach oddając się dodatkowym, intratnym zadaniom. Wcielić możemy się m. in. w rozwoziciela pizzy, strażaka i kierowcę karetki. Do odnalezienia czekają też poukrywane paczki, oraz bonusowe misje (w tym wyścigi oraz kompletowanie list samochodów). Istnieje nawet możliwość nabywania konkretnych posiadłości i czerpania dochodów z ich twórczości w tym takich przybytków jak klub nocny, firma taksówkarska azali studio filmowe. W grze nie tęskni zarówno broni łatwopalnej (pistolety, strzelby, karabiny maszynowe) jak i białej (młotki, tasaki, kije bejsbolowe, katany itd. ). Do zamiarze możemy przemieszczać się podobnie jak na własnych nogach jak i nielicencjonowanymi samochodami. W grze pojawiają się także takie środki transportu gdy motocykle, łodzie azali śmigłowce. Łącznie w GTA: Vice City można znaleźć 114 typów pojazdów.

Rozrywka, podobnie jak poprzedniczki, składa się z ciągu misji połączonych jakąś, spójną i powinno się zaznaczyć „nielinearną” fabułą. Nasze zadania owo m. in. kradzieże samochodów, rabunki, morderstwa, dostarczanie niezwykle aktualnych przesyłek, podkładanie bomb, itp. – alias robota typowa gwoli rasowego recydywisty a bandziora. Vice City to ogromna a zróżnicowana metropolia (tzw. wrota do Gorącej Ameryki i Karaibów), znajdziemy tu m. in. słoneczne plaże, tereny rekreacyjne, przepełnione centrum miasta opanowane dzięki wysokie biurowce a slumsy. Na drogach VC spotkamy podobnie różnych ludzi, rozpocząwszy od zwykłych śmieciarzy, a skończywszy na gwiazdach rocka, znajomych politykach, itp.
GTA: Vice City owo w mojej krytyki najlepsza część partii. To produkcja barwna, pełna akcji, charakterystycznego humoru i nietuzinkowych postaci. Łączy w sobie świetną muzę z niezwykłym, kiczowatym klimatem 80 lat. Godzinami przesiadywałem nim monitorem zwiedzając estetyczne miasto. Czy jednakowo jest z reedycją wydaną na urządzenia mobilne, by celebrować dziesięciolecie stworzenia GTA: Vice City? Asertywność tak. Grand Theft Auto: Vice City 10th Anniversary Edition jest kopią pierwowzoru, dostosowaną do dyspozycja dotykowych ekranów tabletów i nowoczesnych smartfonów. To, co najlepsze w tego typu konwersjach, czyli sterowanie dotykiem, nie nastręcza zagrożeń. Po kilkunastu minutach zabawy, gracz potrafi płynnie poruszać się po wirtualnym planecie, kierując losami Tommy’ego Vercetti.

GTA Vice City oficjalny trailer gry

Automatyczne celowanie w przeciwników udostępnia strzelanie i administracja przestępczej „sprawiedliwości”. Na trudności natkniemy się dopiero sterując pojazdami. Standardowe umieszczenie klawiszy lewo-prawo w spodnim lewym rogu nie jest wygodne. Zlokalizowano je za skromnie, przez co auta nie prowadzi się komfortowo.

Na szczęście rozmiar ikonek oraz ich umiejscowienie, można dowolnie modyfikować w ustawieniach gry. Przygotowano też wersję ze sterowaniem auta za pomocą imitacji analogowej gałki. Wielu graczy obawiało się, czy konwersja gry dla systemów iOS i Android sprawi niemiłą niespodziankę w postaci licznych błędów w rozgrywce. Baldur’s Gate: Enhanced Edition potrafi na przykład wyjść z gry do pulpitu systemu. Na szczęścia mobilne GTA: VC jest przygotowane bardzo starannie. Nie doświadczyłem dziwacznych baboli, wysypów systemu i tym podobnych dziwadeł za wyjątkiem jednej sytuacji. Jeśli masz rozłączoną klawiaturę iPada na dwie części, po uruchomieniu GTA będzie ona zasłaniać część ekranu. Po prostu nie zniknie. Rozwiązaniem jest złączenie klawiatury i restart gry. W wyeliminowaniu błędu na stałe, pomógł patch aktualizujący grę do wersji 1. 1.

Po mieście możemy poruszać się w różnoraki sposób. W nasze ręce może wpaść kilkanaście typów samochodów, w tym niektóre znane z GTA3, a niektóre zupełnie nowe, jak choćby Chevrolet Corvette przeznaczony dla entuzjastów o sportowym zacięciu. Nowością jest dostępność motorów, sportowych łodzi motorowych oraz helikoptera. Rzecz jasna możemy także używać asortymentu 30 broni, począwszy od pałki, a skończywszy na karabinie saperskim i Uzi. Naszą rozgrywkę umilają różne stacje radiowe nadające każdy rodzaj muzyki, m. in. rock, pop, techno, jazz i soul.
Przyjemnie wrócić do Vice City po tylu latach. To świetny tytuł, dobrze przygotowany, by grać przy użyciu dotykowych ekranów. Wprowadzonych zmian w porównaniu do pierwowzoru nie ma jednak za dużo. Niemniej, jest to jedna z najobszerniejszych i najlepszych gier dla iOS-a i Androida. Gra nie straciła nic na upływie czasu i w odświeżonej wersji jest świetną propozycją na długie zimowe wieczory.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHello Neighbor
Następny artykułGTA San Andreas
Skygames
Publikacje na temat gier komputerowych, konsolowych a także nt gier mobilnych i wiele innych. Najlepsze gry do pobrania na PC najpopularniejsze ostatnich lat, w które naprawdę warto zagrać. Na stronie Sky-Games znajdziesz również recenzje gier, dodatków do gier, akcesoria dla graczy a także programy i sztuczki wspomagające udaną rozgrywkę multiplayer i nie tylko.