gry do pobraniaGrand Theft Auto IV to ukazana z perspektywy trzeciej osoby gra akcji, będąca kolejną odsłoną bestsellerowego i kontrowersyjnego zarazem cyklu, który swymi korzeniami sięga do 1997 roku. Opisywany produkt jest pecetową konwersją jednej z najwyżej ocenianych i najlepiej sprzedających się pozycji w historii elektronicznej rozrywki. Grand Theft Auto IV to ukazana z perspektywy trzeciej osoby gra akcji, będąca kolejną odsłoną bestsellerowego i kontrowersyjnego zarazem cyklu, {jaki swymi korzeniami wykorzystuje do 1997 jaki swymi korzeniami do 1997 r. . Opisywany artykuł widnieje pecetową konwersją jakiejś z co najwyżej ocenianych i najlepiej wyprzedających się lokalizacji w historii elektronicznej rozrywki.
Głównym bohaterem GTA IV jest mężczyzna zwany Niko Bellic. Uchodźca z Europy Wschodniej, mający dość tamtejszego życia, kilka problemów z bardziej rozbudowanymi od siebie typkami oraz chęć zemsty. Podobnie jak setki tysięcy naszych kolegów, koleżanek, kuzynów, braci i sióstr, Niko wyjeżdża do USA z nadzieją prosperity, pięknych kobiet oraz co najważniejsze spokoju i stateczności. Niestety po dotarciu na miejsce (Liberty City, stanowiącego odwzorowanie Nowego Jorku) okazuje się, że nie wszystko jest tak piękne, jak by sobie tego życzył. Jego kuzyn, Roman, w listach opisywał, ze sporą górką, wszelkie swoje osiągnięcia. Szpanował wspaniałym domem, dziesiątkami samochodów oraz „maniurkami” z pięknymi, wielkimi, niebieskimi oczętami. W rzeczywistości wspomniany dom to rudera w jednym z budynków mieszkalnych, samochód to ledwie dyszący sedan, a kobieta… Hmmmm, no cóż… tak jakby jej nie ma. Co więcej, na wszystkie ów „luksusy” Roman zyskuje w firmie absorbującej się biznesem taksiarskim. {Oczywiście chłop nie traci a nadal wierzy w to nadziei, że aktualnie lada dzień uśmiechnie się aż do niego eudajmonia a jego jankeski objęcia morfeusza (American Dream) zamieni się w faktyczność.
Fabuła walki ogniskuje się dookoła Niko Bellica, bohatera, jaki za inspiracją kuzyna Romana zdecydował nie uwzględnić Europę Wschodnią a przybyć aż do Stanów Zjednoczonych. Na nieszczęście, na miejscu wyraziło się, że zastana przezeń rzeczywistość hen odbiega od tejże opisanej przez krewnego. Roman skłamał, iż dysponuje dwie małżonki, licznych rozmiarów serię aut oraz znaczące rachunek rozliczeniowy w banku. A nawet, niesforny bliski bez ustanku wpada też w innowacyjne kłopoty, spośród jakich Niko powinna go stale przedłużać. Kuzyn to główny zleceniodawca Bellica, acz co do jednego z progresami w rozgrywce krajowy podopieczny zapoznaje się z lokalną siatką przestępców, którzy stają się kolejno jego szefami. Kontakt z gangsterami odbywa się najczęściej za pośrednictwem telefonu komórkowego, z pomocą którego możemy nie tylko dzwonić i odbierać połączenia, ale także wysyłać zdjęcia oraz przechodzić do trybu multiplayer. Urządzenie da się w dużym stopniu personalizować, {wzbogacając je o dzwonki czy menu nowe, ściągnięte wprost ze specjalnej, stworzonej wyłącznie na potrzeby GTA IV, wersji Internetu.

Miejscem rozgrywki uczyniono wirtualne miasto Liberty City, do złudzenia przypominające Nowy Jork i zawierające typowe dla tej metropolii budowle (m. in. odpowiednik Statuy Wolności, Most Brooklyński i Empire State Building). Lokację podzielono na pięć dzielnic: Broker (Brooklyn), Algonquin (Manhattan), Dukes (Queens), Bohan (Bronx) i Alderney (New Jersey). Wirtualne środowisko zostało całkowicie zurbanizowane, a rozwinięta sieć dróg i nowoczesna architektura zachęcają do ciągłej eksploracji. Wykonując konkretną misję, należy najpierw przebrnąć przez labirynt ulic, {aby dotrzeć do ostatecznego celu, zaznaczonego na mapie miasta. Marszrutę można odbyć piechotą, z pomocą słynnych, żółtych taksówek albo podobnie skradzionym pojazdem, między których są motocykle oraz pojazdy. Prócz nich w grze dostępna widnieje też kolej, motorówki oraz helikoptery. Tradycyjnie w czasie poruszania się wybranym wehikułem zdołamy słuchać radiowej muzy, emitowanej 18 zróżnicowanych stacji przez. Jakąś spośród zaimplementowanych rozgłośni idzie Lazlow, atrakcyjny spośród wcześniejszych odsłon partii, inne – takie gwiazdy, gdy zwyciężczyni konkursu Eurowizji, Ukrainka Rusłana azali bajanie rocka, Iggy Batiuszka.
Po przybyciu na wyznaczone lokalizacja często trzeba wziąć na muszkę się z sporymi oponentami – w poniższym zamiarze można posłużyć się spośród zaoferowanego arsenału podtrzymuje (zawierającego m. in. pistolety, bogatego modela karabiny, ba wyrzutnię rakiet). Kluczowe widnieje, że czyn pracuje się na tle podejmowanych decyzji a klasyfikacji wykonywania otrzymanych zagadnień. Pozwala owo graczowi wpływać na bieg aktualnych eventów a zachęca go aż do powtórnego rozpoczęcia zabawy.
Sprawą, o której warto wspomnieć już na początku, a która pozostawia po sobie niezatarte pozytywne wrażenia, są warunki atmosferyczne. W rewelacyjny sposób podkreślają one urok Liberty City, przy okazji wprowadzając gracza w jeszcze większy zachwyt nad zdolnościami ludzi ze studia Rockstar. Niejednokrotnie zdarzyło się, że zapatrzeni we wschód słońca zapominaliśmy o prowadzonej właśnie misji. Nieraz zdarzyło się nam porzucić wątek fabularny, by zwyczajnie przejść się po ulicach i pooglądać, jak przy danej pogodzie prezentuje się miasto. A jest na co popatrzeć! Wspomniane wschody i zachody, rozpalone słońcem południa i burzowe wieczory, gdzie deszcz strugami leje się z nieba. To po prostu trzeba zobaczyć! Warto zakosztować tego wszystkiego samemu, jako że trailery i zrzuty ekranu, choć piękne, nie oddają tego, co człowiek odczuwa, przemierzając ulice tej cudownej metropolii.

Grand Theft Auto IV oficjalny trailer gry

Fabuła w GTA IV jest niezwykle rozbudowana i powinna zapewnić przeciętnemu graczowi przynajmniej 30 zajęć intensywnej walki. Ilość ta błyskawicznie rośnie kiedy zdecydujecie się na spędzanie okresu, realizując zagadnienia błahe i wkręcanie Niko w ludność amerykańskie. {Tym razem nie ograniczamy się albowiem tylko i wyłącznie do wypełniania kolejnych zleceń mechanicznego. Bohater gry jest prawdziwym człowiek z uczuciami i potrzebami, dlatego też możemy zadzwonić do kumpla i umówić się na piwo, skoczyć z dziewczyną do kręgielni, odegrać w bilard albo upoić swe zmysły w klubie ze striptizem. Bytowanie społeczne jest koniecznym elementem rozgrywki a należałoby co dowolny chronos się zrelaksować. Tym chętniej, że bytowanie zgodzie ze koleżankami popłaca. W późniejszych misjach przydaje się ich pomoc.

W napisaniu dopracowanej a różnej w detale inscenizacji wizualnej developerzy wykorzystali silnik RAGE (Rockstar Advanced Game Engine), {wspierając go odpowiedzialnym w ciągu fizykę modułem Euphoria dodatkowo. Na skutek zastosowaniu tych technik eksploatator obserwuje niesamowitą rozrywkę cieni, refleksy świetlne, dym mieszający się z powietrzem a dopieszczoną animację kreacyj omijających dziury w chodniku, noszących siatki z zakupami azali siedzących na ławkach. Spore czucie robią również wschody a zachody słońca, całkowicie wpływające na aparycja i kolorystykę szarego z reguły miasteczka. Oprawa jest odpowiednio ładniejsza w wersji na PC w stosunku do konsol stacjonarnych PS3 i X360.

Fabuła gry jest przykładem kunsztu scenarzystów. Jest mrocznie, z dozą akcji, jak na historię raczkującego gangstera przystało, a przy okazji z ogromną dawką humoru, wielokrotnie czarnego. Zaręczam, że niejednokrotnie chwila zabawy w GTA IV skończy się na kilku godzinach spędzonych przed telewizorem. A w grze dzieje się sporo. Ktoś ginie, ktoś zdradza, ktoś się zakochuje. Genialnie zrealizowane cutscenki to coś, co pamiętamy przez długi, długi czas. Właśnie! W grze nie tylko przyjmujemy kolejne zlecenia, ale też dbamy o kontakty z naszymi przyjaciółmi. Możemy wychodzić z nimi do knajpy, na bilard czy grę w kręgle. Każda postać darzy nas pewną sympatią, Każda postać nas pewną sympatią darzy, która zwiększa się, jeżeli dobrze dobierzemy miejsce zabawy. Ponadto, w edycji przeznaczonej na komputery osobiste Grand Theft Auto IV zawiera ulepszony system celowania, {opcje oglądania powtórki z ostatnich 30 sekund gry, a także bardziej rozbudowany tryb multiplayer. Program korzysta również z usługi Games for Windows Live.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGTA San Andreas
Następny artykułGothic 3
Skygames
Publikacje na temat gier komputerowych, konsolowych a także nt gier mobilnych i wiele innych. Najlepsze gry do pobrania na PC najpopularniejsze ostatnich lat, w które naprawdę warto zagrać. Na stronie Sky-Games znajdziesz również recenzje gier, dodatków do gier, akcesoria dla graczy a także programy i sztuczki wspomagające udaną rozgrywkę multiplayer i nie tylko.